Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018

«Και ξανά-ξανά έγινε Βασίλισσα»: Νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού με 88-83 στον τελικό του Κυπέλλου

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ πανηγύρισε τον πρώτο της τίτλο μετά το 2001
    "Τρελοί" πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Σάκοτα! Στον έβδομο ουρανό κι ο πρόεδρος, Μάκης Αγγελόπουλος καθώς η Ένωση κατέκτησε και πάλι τίτλο μετά από 16 χρόνια

Οι 12άδες του τελικού
    Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.
    ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ, Τζέιμς, Γκριν, Χάρις, Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Καββαδάς, Χάντερ.
    Με καλό ρυθμό άρχισε ο τελικός και τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να πάνε τη μπάλα στο post. Λαρεντζάκης και Τζέιμς έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, με την Ένωση να παίρνει τα ηνία (7-12, 4’). Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση και με επί μέρους 5-0 έφερε στα ίσια τον τελικό (12-12, 5’). Το σκορ πήγε σε υψηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να είναι άκρως αποτελεσματικές (18-18, 8’). Ο Κέβιν Πάντερ με διαδοχικά τρίποντα, όμως έφερε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο φινάλε της πρώτης περιόδου για το 23-26.
    Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με προσπάθειες των Σάκοτα και Χάρις ανέβασε και τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (25-30, 12’). Ο Πάντερ είχε βρει ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά για την ΑΕΚ (28-36, 14’). Τα διαδοχικά τρίποντα από Στρέλνιεκς και Πρίντεζη κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (36-41, 17’). Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση και ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση, μαζεύοντας τη διαφορά (42-43, 19’). Ο Βασίλης Καββαδάς είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο, για το 42-45 της ΑΕΚ.
    Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο μέρος και ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (47-47, 23’). Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με τον Μάνι Χάρις να δίνει λύσεις στην ΑΕΚ (51-53, 25’). Ο Σπανούλης πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του, ισοφαρίζοντας για τον Ολυμπιακό προσωρινά, με τον Χάντερ να απαντά με γκολ-φάουλ (57-60, 27’). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ακολούθησε τον ρυθμό του αρχηγού των Πειραιωτών και ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση (61-60, 28’). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση, έπαιξε καλή άμυνα και με τους Χάρις και Μαυροειδή πήρε και πάλι τα ηνία στο φινάλε της τρίτης περιδόυ (63-65).
    Με προσωπικές προσπάθειες του Κέβιν Πάντερ άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο και την ΑΕΚ να παίρνει και πάλι διαφορά χάρη στο εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάνι Χάρις (65-72, 32’). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσε τα ηνία σταθερά (71-74, 34’). Ο Στρέλνιεκς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Τζέιμς επανέφερε στο +6 την ΑΕΚ (74-80, 36’). Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τη βοήθεια του Παπαπέτρου μάζεψαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (81-83, 38’).
    Το... θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 81-83 ο Χάρις με 1/2 βολές έγραψε το 81-84. Ο Σπανούλης έκανε κακό σουτ, ενώ στη συνέχεια και ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο, 1’02’’ για το τέλος. Ο Στρέλνιεκς από τη γραμμή των βολών έγραψε το 83-85 με 1 βολή. Ο Γκριν αστόχησε σε ατομική προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια και το ανάποδο lay up του Παπαπέτρου δεν βρήκε στόχο. Ο Μάνι Χάρις με ένα μεγάλο κσλάθι έφερε την ΑΕΚ σε θέση ισχύος, 13,7’’ για το τέλος (82-86). Ο Στρέλνιεκς πήρε το φάουλ από τον Βασιλόπουλο και από τη γραμμή των βολών έγραψε το 83-86, με 10’’ για το τέλος. Ο Τζέιμς πήρε κι αυτός φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-88, χαρίζοντας στην ΑΕΚ το τέταρτο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία της!
    Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88
    Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα
    39'56'': Αστοχεί ο Σπανούλης! Η ΑΕΚ είναι Κυπελλούχος
    39'52: Ευστοχεί ο Τζέιμς για το 83-88
    39'50'': Φάουλ του Βασιλόπουλου μετά την προσποίηση του Στρέλνιεκς και 2 βολές. Ευστοχεί ο Λετονός στη μία! Φάουλ στον Τζέιμς
    39'45'': Ο Χάρις ευστοχεί και η ΑΕΚ είναι αγκαλιά με το τρόπαιο καθώς το σκορ είναι 82-86!
    39'30'': Άστοχος ο Παπαπέτρου!
    39'15'': Αστοχεί στο λέι απ ο Γκριν
    38'58'': Επιθετικό φάουλ του Πάντερ και βολές για τον Στρέλνιεκς! Ευστοχεί στη μία και 82-84
    38'55': Κόψιμο Παπαπέτρου σε Γκριν, αλλά η ΑΕΚ έχει 4'' για την επίθεση.
    38'35'': Τάπα Τζέινς σε τρίποντο του Σπανούλη
    38'20'': Αστοχεί ο Πρίντεζής, αλλά ο Τζέιμς βγάζει τη μπάλα εκτός..
    38'05'': Φάουλ του Παπαπέτρου στον Χάρις που πήγε για το κάρφωμα. Ευστοχεί σε μία για το 81-84
    37'45'': Βολές από τον Παπαπέτρου. Ευστοχεί στη μία, αλλά στη συνέχεια με επιθετικό ριμπάουντ οι ερυθρόλευκοι μειώνοπυν σε 81-83
    37'30'': Αστοχεί ο Χάρις
    37': Μειώνει ο Στρέλνιεκς
    36'40'': Χάνει τη μπάλα ο Σπανούλης και κάνει φάουλ στον Γκριν. 1/2 ο Αμερικανός και 76-83
    36'30'': Φάουλ του Στρέλνιεκς και πάλι βολές ο Πάντερ που έχει 2/2
    36'15'': 2/2 βολές από τον Παπαπέτρου
    36': Τρίποντο από τον Τζέιμς και η ΑΕΚ πάλι στο +6 (74-80)
    35'40'': Βήματα ο Στρέλνιεκς
    35'30'': Τάπα του Μιλουτίνοφ στον Τζέιμς
    35'20'': Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς για το 74-77
    35': Νέες βολές για τον Γκριν που με 2/2 διαμορφώνει το 71-77!
    34'35'': Πέμπτο φάουλ ο Μάντζαργης και βολές για την ΑΕΚ με τον Γκριν. 1/2 ο Αμερικάνος και 71-75
    34'20'': 1/2 βολές από τον ΜακΛίν
    34': Βολές για τον Σάκοτα που ξεκολλά την ΑΕΚ με το σκορ στο 70-74
    33'50'': Καλάθι και φάουλ από τον ΜακΛίν που μειώνει στο καλάθι (70-72)
    33': Τρεις βολές για τον Στρέλνιεκς, ευστοχεί στις 2 και 67-72
    32'50'': Άστοχο τρίποντο του Πάντερ
    32'30'': Επιθετικό φάουλ του ΜακΛίν
    32'10'': Ο Χάρις στον αιφνιδιασμό καρφώνει και στο +7 η ΑΕΚ (65-72)
    31'40'': Δύο επιθετικά ριμπάουντ ο Μαυροειδής μετά από άστοχα τρίποντα και βολές. Με 1/2 διαμορφώνει το 65-70
    31'15'': Άστοχος ο Σπανούλης
    31': Χάντερ ξανά και 65-69
    30'50'': 65-67 από τον Παπανικολάου
    30'30'': Βολές για τον Χάντερ που έχει 2/2
    29'59'': Άστοχο τρίποντο από τον Παπανικολάου. Η ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 63-65 κι ενώ απομένει ένα δεκάλεπτο.
    29'55': Δεν σκόραρε ο Χάρις
    29'40'': Αστοχεί ο Στρέλνιεκς
    29'15'': 63-65 με 1/2 βολές από τον Μαυροειδή
    29': Σκοράρει ο Πρίντεζης
    28'40'': Ευστοχεί ο Χάρις για το 61-64
    28'10'':2/2 βολές ο Χάντερ και 61-62
    28': Αστοχεί ο Παπανικολάου και επιθετικό φάουλ του Μιλουτίνοφ
    27'45'': Μιλουτίνοφ και ο Ολυμπιακός μπροστά με 61-60
    27'20'': Τρομερό κάρφωμα ο Μιλουτίνοφ
    26'40'': Καλάθι και φάουλ από τον Χάντερ! 57-60
    26'20'': Τρίποντο Σπανούλη και ισοπαλία 57-57. 20 πόντους ο Σπανούλης
    26': 2/2 βολές από τον Τζέιμς
    25'25'': καλάθι και φάουλ από τον Σπανούλη που μειώνει σε 54-55
    25'10'': Ο Τζέιμς για το 51-55
    24'40'': Χάρις ξανά για το 51-53
    24'05'': Αντιαθλητικό φάουλ του Χάντερ, ο Μιλουτίνοφ ισοφαρίζει σε 51-51 και η μπάλα στον Ολυμπιακό
    24': Ξανά μπροστά η ΑΕΚ με τον Χάρις
    23'20'': Ισοφαρίζει ο Σπανούλης
    23'05'': Κάρφωμα από τον Χάντερ για το 47-49
    22'40'': Φάουλ του Γκριν στον Πρίντεζη
    22'25'': Αστοχεί ο Γκριν
    21'40'': Τρίποντο από τον Σπανούλη και ισοπαλία
    21'10'': 2/2 βολές από τον Μιλουτίνοφ
    20'35'': Αστοχεί ο Παπανικολάου
    20'20'': Ο Χάντερ ευστοχεί για το 42-47
    19'59'': Με φόλοου ο Καββαδάς διαμορφώνει το 42-45 που είναι και το σκορ ημιχρόνου.
    19'40'': Βολές για τον Στρέλνιεκς που μειώνει σε 42-43
    19'30'': Αστοχεί σε τρίποντο ο Σάκοτα (0/4 η ΑΕΚ στο τελευταίο τρίλεπτο)
    19'15'': Κάρφωμα από τον Μιλουτίνοφ για το 40-43
    19': 0/2 βολές από τον Βασιλόπουλο
    18'50'': Αστοχεί ο Πρίντεζης
    18'30'': Κόβει ο Μιλουτίνοφ τον Καββαδά
    18'10'': 2/2 βολές ο Σπανούλης
    17'20'': Ο Καββαδάς διαμορφώνει το 36-43
    17': Τρίποντο και ο Πρίντεζης (36-41)
    16'35'': Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο κι η ΑΕΚ με 5/6 τρίποντα προηγείται με 33-41
    16'10'': Τρίποντο από τον Στρέλνιεκς για το 33-38
    16': Ο Μαυροειδής στέλ΄νει την ΑΕΚ ξανά στο +8 (30-38)
    15'40'': Άστοχος ο Ρόμπερτς
    15'20'': Επιθετικό φάουλ ο Μαυροειδής
    15': Άστοχο τρίποντο από τον Στρέλνιεκς
    14'10'': Μειώνει ο ΜακΛίν
    13'50'': Ευστοχεί ο Πάντερ κι η διαφορά μεγαλώνει
    13'10'': Ποστάρει ο Σάκοτα και για πρώτη φορά η διαφορά στο +6 (28-34)
    13': Αστοχεί ο Ρόμπερτς, επιθετικό φάουλ ο ΜακΛίν
    12'45'': Ευστοχεί και πάλι ο Χάρις (28-32)
    12'20'': Τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 28-30
    12': Ο Μάνι Χάρις σκοράρει και ξανά η ΑΕΚ στο +5 (25-30)
    11'10'': 2/2 βολές από τον Σάκοτα
    10'30'': Σκοράρει ο ΜακΛίν με φόλοου για το 25-26.
    10'10'': Φάουλ του Μαυροειδή
    9'57'': Μακρινό τρίποντο του Πάντερ και η ΑΕΚ προηγείται στο φινάλε της 3ης περιόδου με 23-26!
    9'30'': Τάπα του Σάκοτα στον Σπανούλη
    9'15'': Ο Σάκοτα σκοράρει για νέα ισοπαλία (23-23)
    9': Τρίποντο κι ο Σπανούλης για το 23-21
    8'40'': Ο Πάντερ με τρίποντο διαμορφώμνει το 20-21
    8'15'': Με φόλλου του ΜακΛίν ο Ολυμπιακός μπροστά με 20-18
    8': Άστοχες και οι δύο ομάδες στις τελευταίες επιθέσεις.
    7'10'': Καλάθι και φάουλ από τον Γκριν, αστοχεί όμως στη βολή
    7': Ο Σπανούλης από κοντά για το 18-16
    6'20'': 16-16 με τον Χάντερ
    6': Με φόλοου ο Μιλουτίνοφ σκοράρει ξανά
    5'30'': Ισοφαρίζει ο Χάρις σε 14-14
    5'10'': Με 2/2 βολές του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός περνάει μπροστά και τρέχει σερί 7-0
    4'50'': Ισοφαρίζει ο Σπανούλης 12-12
    4'20'': Απαντά με τρίποντο ο Μάντζαρης
    4': 2/2 τρίποντα ο Λαρεντζάκης με την ΑΕΚ στο +5 (7-12)
    3'45'': 9-7 μπροστά η ΑΕΚ
    3'10'': Ο Παπανικολάου έκλεψε έφυγε στον αιφνιδιασμό, αλλά αστόχησε σε τρία λέι απ!!!
    2'50'': Ισοφαρίζει ο Μιλουτίνοφ
    2'35'': 7-5 από τον Χάντερ
    2'15'': Ισοφαρίζει ο Παπανικολάου
    2': Τρίποντο Λαρεντζάκη για το 3-5
    1'40'': Άστοχο τρίποντο του Σπανούλη
    1'02'': Κλέψιμο του Λαρεντζάκη, καλάθι και φάουλ από τον Χάντερ που αστοχεί στη βολή και το σκορ στο 3-2
    1': Καλάθι και φάουλ από τον Μιλουτίνοφ μετά την ασίστ του Σπανούλη.
    1': Πρώτη επίθεση για την ΑΕΚ