Σάββατο 30 Απριλίου 2011

Κυπελλούχος η ΑΕΚ - Επεισόδια στον αγωνιστικό χώρο

Το 14ο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας της πανηγυρίζει η ΑΕΚ, ο οποία νίκησε 0-3 τον Ατρόμητο (28' Λυμπερόπουλος, 78' Μπαχά, 85' Καφές), στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Σοβαρά επεισόδια ξέσπασαν μετά τη λήξη του τελικού, όταν οπαδοί της ΑΕΚ συνεπλάκησαν με παίκτες του Ατρομήτου.

Το φίλμ του αγώνα:
    85' Σπουδαία έμπνευση του Παντελή Καφέ, ο οποίος βρέθηκε μπροστά στον Ιτάνζ και με το εξωτερικό του ποδιού πέρασε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Καμερουνέζου, κάνοντας το 3-0.

81', Λάθος του Μπρίτο μέσα στην περιοχή, ο Γεωργέας έκλεψε και άνοιξε στον Μπαχά, αλλά εκείνος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
    78' Σέντρα του Λαγού από αριστερά, ο Καφές μόνος του με τον Ιτάνζ δεν πλάσαρε σωστά και έδωσε την μπάλα προς τα πίσω, όμως εκεί ήταν ο Μπαχά που με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ.

59' Σέντρα του Σαγκανόφσκι, ο Τάτος σούταρε από κοντά, όμως με εξαιρετική προβολή ο Μανωλάς έκοψε.

56'  Εκτέλεση φάουλ του Λαγού, ο Δέλλας πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ιτάνζ έκανε μεγάλη απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα στο δεξι του δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Δέλλας με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

53', Εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα από αριστερά, ο Μπαζίνσκι πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

48', Δίλεπτη διακοπή στον αγώνα, καθώς από τα καπνογόνα είχε μειωθεί η ορατότητα μπροστά από το τέρμα του Σάχα.

47', Σέντρα του Σκόνδρα από δεξιά, ο Αναστασάκος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι πρόεδροι των δύο ομάδων λογομάχησαν, με αφορμή τη φάση του γκολ της ΑΕΚ.

45', Λήξη ημίχρονου

37', διαγώνιο σουτ του Μπαχά μέσα από την περιοχή, απέκρουσε με τα πόδια ο Ιτάνζ.

32', αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, καθώς ο Σκόκο δεν κατάφερε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Ναμπίλ Μπαχά.

28', σέντρα του Σκόκο από δεξιά, ο Λυμπερόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

15’, καλή εκτέλεση κόρνερ για την ΑΕΚ από τον Σκόκο, ο Δέλλας δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά από τον Αναστασάκο, ο οποίος απομάκρυνε την μπάλα.

4', πρώτο σουτ της αναμέτρησης από τον Σκόνδρα, η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 28' Λυμπερόπουλος, 78' Μπαχά, 85' Καφές

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ.Κάκος (Κέρκυρας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκόνδρας, Νεμπεγλέρας - Μάκος, Λυμπερόπουλος, Ντιοπ, Καφές

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Νάστος, Ολιβέιρα (81' Σαρμιέντο), Μπαζίνσκι, Τάτος, Σφακιανάκης, Νεμπεγλέρας, Σαγκανόφσκι (66' Μπρίτο), Καμαρά (90' Σαμπού), Αναστασάκος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας, Δέλλας, Μανωλάς, Ντιοπ, Μάκος, Λαγός, Λυμπερόπουλος, Σκόκο (32' Μπαχά), Μπλάνκο (70' Καφές)