Τετάρτη 27 Ιουλίου 2011

Τσάμπιονς Λιγκ live: Οντένσε - Παναθηναϊκός 1-1 (Τελικό)

Την ευκαιρία να φύγει από τη Δανία με νίκη έχασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ισοφαρίστηκε στο 90' από την Οντένσε σε 1-1, στο πρώτο παιχνίδι για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Πάντως, ακόμα κι έτσι, οι «πράσινοι» θα παίξουν στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ (2 Αυγούστου) ως φαβορί. Το γκολ της ομάδας του Ζεσουάλδο Φερέιρα σημείωσε ο Σεμπάστιαν Λέτο (47'), ενώ στο 90' ισοφάρισε με κεφαλιά ο Ρεγκίνιουσεν.
    Το φιλμ του αγώνα:
    5' Ο Καντρί έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα, αλλά ο Ουτάκα γλίστρησε και δεν μπόρεσε να σουτάρει από καλή θέση.
    6' Ο Ουτάκα βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά σε πλάγια θέση και το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.
    12' Πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό, με τον Σωτήρη Νίνη. Η μπάλα πέρασε άουτ.
    18' Ωραία ενέργεια και σουτ του Κατσουράνη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βέσελς.
    29' Ο Ρουντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Γιόχανσον πέρασε άουτ.
    34' Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού. Ο Λέτο έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, ξεπέρασε και έναν αντίπαλο, αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Βέσελς, που έδιωξε σε κόρνερ.
    45' Σουτ του Νίνη, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
    47' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Πετρόπουλος πάλεψε στην περιοχή της Οντένσε και τελικά έστρωσε την μπάλα στον Λέτο, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ με το αριστερό λίγο μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό.
    48' Καλή φάση για την Οντένσε, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και αναμπουμπούλα στην περιοχή του Παναθηναϊκό, η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα, όμως ο Σιμάο έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος.
    50' Ο Σαριέγκι με διπλή κεφαλιά προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως αστόχησε.
    54' Ο Ουτάκα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά στο τετ α τετ έστειλε τη μπάλα άουτ.
    58' Ο Γκίσλασον σέντραρε από τα αριστερά και ο Αντρέασεν έπιασε την κεφαλιά μόνος του, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Δανούς.
    73' Εξαιρετική ενέργεια του Λέτο και ωραίο σουτ, αλλά ο Βέσελς έδιωξε σε κόρνερ.
    90' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Σόρενσεν έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Ρεγκίνιουσεν με άπιαστη κεφαλιά ισοφάρισε.
    93' Κλασική ευκαιρία χαμένη για τον Παναθηναϊκό με τον Κουίνσι, που νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βέσελς.

ΣΚΟΡΕΡ: 90' Ρεγκίνιουσεν - 47' Λέτο
    ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκόμες (Ισπανία)
    ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σόρενσεν, Τζεμπά Τζεμπά - Σπυρόπουλος

ΟΝΤΕΝΣΕ (Κλάουσεν): Βέσελς, Ρουντ, Αντρέασεν, Κρίστενσεν, Ουτάκα, Ρεγκίνιουσεν, Φαλκ (85' Χεγκ), Γιόχανσον, Σόρενσεν, Μεντί (46' Γκίσλασον, 68' Τζεμπά Τζεμπά), Καντρί
    ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σιμάο, Κατσουράνης, Μαρίνος, Νίνης (77' Καραγκούνης), Λέτο, Πετρόπουλος (72' Κουίνσι)