Τρίτη 30 Ιουλίου 2013

Τον... τιμώρησε ο Ντέβιτς – Αποχαιρετά το “όνειρο” ο ΠΑΟΚ (VIDEO)

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος της Μέταλιστ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά... τι να το κάνεις! Ο “δικέφαλος του Βορρά” δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που έφτιαξε, οι Ουκρανοί πέτυχαν δυο γκολ με τον Ντέβιτς, έφυγαν από την άδεια Τούμπα με το “διπλό” (0-2) και πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ
    Όλα του πήγαν στραβά! Χωρίς τους οπαδούς του στο πλευρό του, ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που είχε, δέχθηκε δυο γκολ από την... κακή Μέταλιστ (0-2) και πλέον βλέπει το όνειρο την πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ να απομακρύνεται

Θύμα του... άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου αλλά και τη αστοχίας του ο “δικέφαλος του Βορρά”, που έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, “πληγώθηκε” στο τελείωμα του ημιχρόνου και χωρίς να έχει ψυχολογία δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 72'. Σκόρερ και των δυο γκολ της Μέταλιστ, που δεν ήταν επικίνδυνη, ήταν ο Ντέβιτς. Τυπική διαδικασία -όπως όλα δείχνουν- θα είναι η ρεβάνς στο Χάρκοβο, την επόμενη Τετάρτη.

Στην άδεια από οπαδούς Τούμπα ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αργός στο πρώτο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα μετόπισθεν τους. Ο ΠΑΟΚ είχε μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Λούκας (5'). Ο Ισπανός με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Ντισλένκοβιτς

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, βρήκαν κενά στην ουκρανική άμυνα κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός, ενώ είχε για σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου, το χαμένο πλασέ του Αθανασιάδη στο 30'. Όμως, ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε για μία ακόμη φορά και η Μέταλιστ -ενώ δεν είχε ούτε μία ευκαιρία- κέρδισε πέναλτι και άνοιξε το σκορ με τον Ντέβιτς στο (43').

Χωρίς να έχει τον κόσμο να τον εμψυχώσει, αλλά και με πεσμένη ψυχολογία, ο ΠΑΟΚ μπήκε... μουδιασμένος στην επανάληψη. Ο Στέφενς πέρασε τον Ολίσε στο παιχνίδι, ενώ απ' την μεριά τους οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τα κενά στην άμυνα τους. Η κατοχή της μπάλας έμεινε στα πόδια των Θεσσαλονικέων αλλά όσο περνούσε η ώρα γίνονταν βαριά.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ έριξε και τον Βούκιτς στην επίθεση του, οι Θεσσαλονικείς βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση και... εκτέθηκαν στην άμυνα τους, αφού στο 72' δέχθηκαν το 2-0 από τον Ντέβιτς. Τελευταία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αυτή του 87', με το χαμένο τετ-α-τετ του Σαλπιγγίδη, ενώ και η Μέταλιστ βρέθηκε μία ανάσα από το 0-3, με το δοκάρι του 93' με τον κριστάλντο

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Κατσουράνης, Βίτορ, Λίνο, Λούκας (55’ Ολίσε), Τζιόλης, Λάζαρ, Γεωργιάδης (67’ Βούκιτς), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης (77’ Νέτσιντ)
    Μέταλιστ: Ντισλένκοβιτς, Βιλάγκρα, Μολέδο, Αζεβέδο, Γκουέι, Τόρες, Εντμάρ, Ντιέγκο (62’ Μπλάνκο), Σόσα (90+1’ Κρασνοπόροφ), Μάρλος, Ντέβιτς (77’ Κριστάλντο)