Σάββατο 14 Ιουνίου 2014

Ισπανία-Ολλανδία 1-5: «Ιπτάμενοι Ολλανδοί» πήραν εκδίκηση για τον τελικό του 2010

Η Ολλανδία παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και έχοντας σε δαιμονιώδη φόρμα Ρόμπεν και Φαν Πέρσι διέλυσε κυριολεκτικά   την υπεροπτική  Ισπανία, παίρνοντας ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του Μουντιάλ του 2010 στην Νότια Αφρική.
    Θα τη θυμουνται για πολλά χρόνια τη βραδιά αυτή οι Ισπανοί.
    Για τρίτο κατά σειρά παιχνίδι η διαιτησία πήγε να καθορίσει το τρίτο κατά σειρά παιχνίδι στο Μουντιάλ της Βραζιλίας που ξεκίνησε εχθες:
    Με πέναλτι που είδε μόνο ο διατητής (για την ακρίβεια έκανε φάουλ ο επιθετικός της Ισπανίας στον Ολλανδό αμυντικό) η Ισπανία άνοιξε το σκορ με 1-0 επί της Ολλανδίας.
    Ακολούθησαν όμως 5 γκόλ των Ολλανδών και έτσι αποκατάστάθηκε η τάξη...
    Το φιλμ του αγώνα ... αναποδα:
    80': Δεύτερο γκολ του Αριέν Ρομπέν για το 1-5 υπέρ της Ολλανδίας
    72': Θρίαμβος για την Ολλανδία με γκόλ του Φάν Πέρσι
    66': Η Ολλανδία τριπλασιάζει τα γκολ της με σουτ του De Vrij μετά από πάσα του Sneijder.
    53': Η Ολλανδία κάνει την ανατροπή για να προηγηθεί στο σκόρ με 1-2 με φοβερό σουτ του Ρόμπεν.
    44': Ισοφάριση για την Ολλανδία με κεφαλιά του Φαν Πέρσι
    27': Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσάμπι Αλόνσο στο 27ο λεπτό του α' ημιχρόνου.
    Oι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:
    ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Άλμπα, Ράμος, Πικέ, Αθπιλικουέτα, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο, Τσάβι, Σίλβα, Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα
    ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Ίντι, Φλάαρ, Ντε Φράι, Γιάνμαατ, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Ντε Γκούζμαν, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι