• ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2011

Ατρόμητος, πρώτος και αήττητος

H περιγραφή του αγώνα
    Ο Ατρόμητος παρέμεινε αήττητος και μετά το πέρας της 8ης αγωνιστικής επικρατώντας στο Περιστέρι με 2-1 του Πανιωνίου. Πρόσωπο του αγώνα ο Αναστασάκος που πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή και πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.
    Ο Ατρόμητος ευτύχισε να βρει δύο γκολ από τον πάγκο όταν όλα έδειχναν να στραβώνουν στο παιχνίδι, μετά το τέρμα του Σκέμπρι στο 57ο λεπτο. Ο Γιώργος Δώνης έριξε άμεσα στον αγωνιστικό χώρο τον Αναστασάκο και αυτός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 61ο λεπτό, ισοφάρισε για τους Περιστεριώτες. Πριν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Έλληνας επιθετικός "τιμώρησε" για δεύτερη φορά μέσα σε τρία λεπτά τον (πολύ καλό κατά τ' άλλα) Δημήτρη Ελευθερόπουλο διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Μετά το 8λεπτο των γκολ (57'-64') οι Νεοσμυρνιώτες έψαξαν την ισοφάριση με κλασικότερη ευκαιρία αυτή του Γουνδουλάκη στις καθυστερήσεις.  Το σκορ δεν άλλαξε και ο Ατρόμητος έφτασε σε μία ακόμη νίκη που τον φέρνει (τουλάχιστον προσωρινά) μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.

Δώνης: "Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Θα ήταν άδικο να μην κερδίσουμε. Δουλεύουμε τον τελευταίο μήνα ένα εναλλακτικό σχέδιο το οποίο θέσαμε σε εφαρμογή από την στιγμή που μείναμε πίσω στο σκορ. Αυτό είναι το σημαντικό, ότι καταφέραμε να ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ".

Το live του αγώνα:

1' Σέντρα στον αγώνα
    6' O Ελευθερόπουλος προλαβαίνει τον Μήτρογλου πριν αυτός γίνει επικίνδυνος.
    13' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκριγκβέλια κατευθειαν στα χέρια του Ιτάνζ.
    17' Από σπόντα η μπάλα στο κεφάλι του Τσότσαλιτς η οποία παραλίγο να καταλήξει στην εστία της ομαδας του.
    23' Σουτ του Γιαννούλη από το ύψος της περιοχής η μπάλα κοντράρει στα σώματα και καταλήγει κόρνερ.
    27' Κίτρινη κάρτα ο Κβιρκβέλια.
    28' Σε θέση βολής ο Μπρίτο, σουτάρει από κοντά η μπάλα όμως κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
    30' 53% - 47% η κατοχή υπέρ του Ατρόμητου.
    31' Ο Μήτρογλου ανατρέπεται εντός της περιοχής από τον Τσότσαλιτς όμως ο Κύρκος δεν δίνει πέναλτι.
    34' Σουτ του Επστάιν έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.
    39' Ο Μήτρογλου σκοράρει με το κεφάλι όμως το γκολ ακυρώνεται ορθά ως οφσάιντ.
    41' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη.
    42' Ο Σιόβας από πλάγια θέση δεν καταφέρνει να νικήσει τον Ιτάνζ.
    Ημίχρονο
    Ο Ατρόμητος έχει για την ώρα την υπεροχή, έχει δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλό του και θα μπορούσε να προηγείται. Οι γηπεδούχοι δίκαια διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Μήτρογλου στο 31' ενώ στο 39' δίκαια ακυρώθηκε τέρμα που πέτυχε ο Έλληνας επιθετικός καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.
    46' Σέντρα στο Β' μέρος.
    57' ΓΚΟΛ: Ο Πανιωνιος ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Σκέμπρι μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Σιόβα.
    60' Ο Αναστασάκος στο παιχνίδι στη θέση του Καραγκούνη.
    61' ΓΚΟΛ: Ο Αναστασάκος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ισοφαρίζει για τον Ατρόμητο με κοντινή προβολή μετά από σουτ του Μπρίτο.
    63' Κίτρινη κάρτα στον Σκέμπρι.
    63' Ο Μήτρογλου από κοντά στέλνει τη μπάλα να περάσει ψηλά άουτ πάνω από την εστία του Ελευθερόπουλου.
    64' ΓΚΟΛ: Ο Αναστασάκος σκοράρει και πάλι και δίνει το προβάδισμα στον Ατρόμητο. Ο επιθετικός του Ατρόμητου πέτυχε το γκολ με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Σκόνδρα. Είχε προηγηθεί μεγάλη απόκρουση μετά από κοντινό πλασέ του Μήτρογλου.
    64' Κίτρινη κάρτα ο Αναστασάκος.
    69' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Εκτός αγώνα ο Σάμαρης, εντός ο Κολοβός.
    77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στην θέση του Επστάιν ο Δημούτσος.
    79' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μιλοβάνοβιτς στη θέση του Ρόκα.
    80' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Σκέμπρι να πιάνει την κεφαλιά και τους αμυνόμενους να απομακρύνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
    82' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μπρίτο ο Μπάλλας.
    85' Κίτρινη κάρτα ο Μπάλλας.
    92' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Γουνδουλάκη να μη μπορεί από κοντά να βρει στόχο.
    Τέλος του αγώνα

* Επεισόδια πριν τον αγώνα στο Περιστέρι. Οπαδοί του Πανιώνιου χωρίς εισιτήριο προσέγγισαν το γήπεδο και συνεπλάκησαν με οπαδούς του Ατρόμητου. Εκτοξεύθηκαν καπνογόνα, βόμβες μολότοφ και πέτρες. Η ένταση εκτονώθηκε μετά από δέκα λεπτά πραγματικής μάχης στο δρόμο.