Σάββατο 28 Μαΐου 2011

Μπαρτσελόνα-Μαντσεστερ Γιουν. 3-1 (video)

Από ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους Βίγια, Μέσι, που κατέληξε στον Τσάβι, εκείνος σέντραρε και η προβολή του Πέδρο κατέληξε μόλις άουτ στο 15ο λεπτό. Από εξαιρετική κάθετη του Τσάβι, ο Πέδρο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό. Από εξαιρετική εναλλαγή της μπάλας ο Γκιγκς την γυρίζει στο ύψος του πέναλτι στον Ρούνεϊ και εκείνος ισοφάρισε στο 36'. Φοβερό σουτ από τον Λιονέλ Μέσι, τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης, που δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα στο 55ο λεπτό. Ο Μπουσκέτς «στρώνει» την μπάλα στον Βίγια και εκείνος με ένα αριστουργηματικό σουτ στέλνει στο «παραθυράκι» της εστίας του Φαν Ντερ Σαρ, για το 3-1, στο 71'.
    ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέπε Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Αμπιντάλ, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλβες, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο, Βίγια

Στον πάγκο: Όιερ, Πουγιόλ, Κεϊτά, Αντριάνο, Τιάγκο, Αφελάι, Μπόγιαν
    ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Σερ Άλεξ Φέργκιουσον): Φαν Ντερ Σαρ, Εβρά, Βίντιτς, Φέρντιναντ, Φάμπιο (69' Νάνι), Παρκ, Γκιγκς, Κάρικ, Βαλέντσια, Ερνάντες, Ρούνεϊ

Στον πάγκο: Κούστσακ, Σμόλινγκ, Φλέτσερ, Σκόουλς, Άντερσον, Όουεν
    ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βίκτορ Κασάι
    ΒΟΗΘΟΙ: Γκάμπορ Έρος, Γκιόργκι Ρινγκ
    ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟΙ ΒΟΗΘΟΙ: Τάμας Μπόνιαρ, Μίχαλι Φαμπιάν

ΓΗΠΕΔΟ: «Γουέμπλεϊ»