Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Ήττα και τρίτη θέση για την εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των αδρών ηττήθηκε 8-9 από τη Ρωσία, κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλο της και θα αντιμετωπίσει τη Ρουμανία στους "16" του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

παιχνίδι της εθνικής ομάδας με τη Ρωσία ήταν ιδιαίτερο πριν καν ξεκινήσει. Οι διεθνείς γνώριζαν ότι έπρεπε να κερδίσουν είτε με επτά γκολ και πάνω είτε με έξι κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να καταλάβουν την πρώτη θέση.
Τελικά, ούτε το ένα έγινε ούτε το άλλο με την εθνική να ηττάται με 9-8 από τους Ρώσους.
Αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο της και έτσι θα αντιμετωπίσει τους Ρουμάνους στην επόμενη φάση. Εάν καταφέρει η εθνική να περάσει στα προημιτελικά εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην Ισπανία και τη Μάλτα, ενώ σε ενδεχόμενη πρόκριση στα ημιτελικά ο δρόμος μας φέρνει πάνω μας τη Σερβία.
Ο αγώνας της εθνικής με τη Ρουμανία θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 19.45.
Το ματ: Η εθνική μας ξεκίνησε ιδιαίτερα νευρικά, ιδιαίτερα στην επίθεση. Η άμυνα στις περισσότερες περιπτώσεις δούλεψε καλά, όμως τα γκολ δεν έρχονταν αφού ο Κορνέεβ ήταν εξαιρετικός. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στην πρώτη επίθεση του ματς, αλλά με τέρματα του Μυλωνάκη και του Μουρίκη η εθνική γύρισε το ματς γρήγορα. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο οκτάλεπτο θα ολοκληρωνόταν με αυτό το σκορ ένα τέρμα του Γκινιάτοβ έφερε το ματς στα ίσα.
Η εικόνα του αγώνα συνέχισε να είναι η ίδια με την εθνική να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί στον παίκτη παραπάνω. Κάτι που δεν ισχύει και για την εθνική που είχε στο πρώτο ημίχρονο 2/5. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 4-4.
Στο τρίτο οκτάλεπτο η εθνική μας τα έπαιξε όλα για όλα. Ο Μπογκάιτσουκ με δύο γκολ κρατούσε τη Ρωσία μπροστά στο σκορ, αλλά με τέρματα των Γούνα, Φουντούλη και Γενηδουνιά η εθνική έτρεξε ένα επί μέρους 3-0 και προηγήθηκε με 8-6 που ήταν και το αποτέλεσμα στην τρίτη περίοδο. Με την έναρξη όμως της τέταρτης περιόδου και πάλι ο Μπογκάιτσουκ σκόραρε και ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση πρώτη θέση για την εθνική.
Η απογοήτευση που ήρθε στους διεθνείς είχε ως αποτέλεσμα με δύο τέρματα των Μπίτσκοφ και Οντίτσοβ οι Ρώσοι να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν τελικά στη νίκη.
Ρωσία - Ελλάδα 9-8
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-4, 3-0
Ρωσία: Μαγκομάεβ 1, Οντίτσοβ 1, Μπίτσκοβ 1, Μπουγκάιτσουκ 3, Κράσνοβ 1, Λισούνοβ 1, Γκινιάτοβ 1
Ελλάδα: Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2