Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2011

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 0-1

Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με το αριστερό απέναντι στην Μαρσέιγ. Οι Γάλλοι επικράτησαν χάρη σε γκολ του Γκονζάλες στο 51ο λεπτό.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 0-1( Β΄Ημίχρονο)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας την κατοχή της μπάλας και παίζοντας ασφυκτική άμυνα πάνω στους Γάλλους. Ωστόσο στο 51ο λεπτό ο Μορέλ έκανε μία κούρσα από

Στο 75΄οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Καταπληκτική σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο Τζεμπούρ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

-Τέλος του αγώνα.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90΄ Κόκκινη κάρτα στον Φανί για επικίνδυνο παίξιμο. Φάουλ για τον Ολυμπιακό με εκτελεστή τον Ιμπαγάσα.

-86' Κίτρινη κάρτα στον Αμαλφιτανό για δυνατό του μαρκάρισμα πάνω στον Αμπντούν.

- 84' Ο Μανταντά έκανε ένα μακρινό βολέ δίχως στόχο.

-80΄ Τρίτη αλλαγή για την Μαρσέιγ. Ο Φανί παίρνει την θέση του Σεϊρού.

- 79' Σέντρα του Τοροσίδη που δεν βρήκε στόχο, ο Αμπντούν στην κίνηση δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ήταν βιαστικό και άστοχο.

- 77' Αλλαγή για την Μαρσέιγ, ο Καμπορέ στην θέση του σκόρερ Γκονσάλες.

-75΄ Πολύ καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Καταπληκτική σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο Τζεμπούρ κάνει την προβολή αλλά η μπάλα περνάει εκτός.

-73΄ Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

-71' Κέρδισε φάουλ ο Ολυμπιακός σε πολύ καλό σημείο. Κίτρινη κάρτα στον Μορέλ.

- 65΄Ιμπαγάσα και Μακούν στις θέσεις των Φουστέρ και Φέισα.

-62' Τρομερό και δυνατό σουτ του Σεϊρού από μακριά, με τον Κοστάνσο να διώχνει την μπάλα με τα ακροδάκτυλα, καθώς εκείνη έδειχνε να καταλήγει στα δίχτυα.

-61΄Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς.

- 60' Προσπάθησε ο Χολέμπας από τα αριστερά να απειλήσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

- 58' Ο Βαλβέρδε έχει σηκώσει επίσης τους Μακούν, Πάντελιτς και Ιμπαγάσα.

- 55' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Στη θέση του Γέστε πέρασε ο Τζεμπούρ. Ο Αλγερινός περνάει στην κορυφή της επίθεσης και ο Μιραλάς πάει στα αριστερά.

- 54' Ο Γέστε δοκίμασε ένα φάουλ από μακριά, αλλά δεν ήταν καλό.

- Ο Μορέλ έκανε μία κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε μία παράλληλη σέντρα προς την μικρή περιοχή του Κοστάνσο, εκεί πετάχτηκε ο αμαρκάριστος Λούτσο Γκονσάλες, τον οποίο δεν ακολούθησε κανείς και ο Αργεντινός από κοντά με πλασέ έκανε το σκορ 0-1 για την Μαρσέιγ.

- 51' Γκολ η Μαρσέιγ με τον Λούτσο Γκονζάλες.

- 47' Ο Αμπντούν έβγαλε από τα δεξιά μία ωραία παράλληλη μπαλιά προς τον Μιραλάς, αλλά ο Βέλγος ήταν υπό στενό μαρκάρισμα και δεν κατάφερε να γυρίσει την μπάλα ώστε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 0-0 (Α΄Ημίχρονο)
Πρώτος στόχος του Ολυμπιακού ήταν να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και αυτό φάνηκε στα πρώτα 45 λεπτά. Η ευκαιρία του αγώνα ανήκει ωστόσο στην Μαρσέιγ καθώς στο 37΄το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοστάνσο σταμάτησε το σουτ του Ρεμί.

Για τον Ολυμπιακό η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν με το σουτ του Μιραλάς στο 20ο λεπτό.

-Τέλος ημιχρόνου.

-44' Ο Μιραλάς κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο όμως μπλόκαρε ο Γάλλος τερματοφύλακας.

-43' Νέο φάουλ σε καλή θέση έχει κερδίσει η Μαρσέιγ. Ο Αμαλφιτανό το εκτέλεσε, αλλά η κεφαλιά του Ντιαρά πέρασε άουτ.

-39΄Ατομική ενέργεια του Μιραλάς που απέφυγε τους αντιπάλους του, αλλά έκανε αδύναμο σουτ. Ο Μανταντά μπλόκαρε εύκολα.

-37΄Δοκάρι για την Μαρσέιγ, με τον Ρεμί.

-36' Ο Αμαλφιτανό δοκίμασε ένα φιλόδοξο και μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

-35΄Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Σεϊρού πετάχτηκε και έπιασε ψηλά μία καλή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

-32' Ο Μιραλάς δοκίμασε ένα μακρινό δυνατό και συρτό σουτ από μακριά, έχοντας δει τον Μανταντά εκτός θέσης, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Μαρσέιγ.

-31' Ο Αμπντούν αν και βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση, πραγματοποίησε μία κακή σέντρα.

-Ο Βαλβέρδε έδωσε εντολή στον Γέστε να περάσει στα δεξιά και ο Αμπντούν να πάει στα αριστερά.

-24' Ο Αμαλφιτανό δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εντός της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού, αλλά η ερυθρόλευκη άμυνα λειτούργησε άψογα.

-23' Νέο σουτ από την Μαρσέιγ, αυτή την φορά στην κίνηση από τον Σεϊρού.

-23' Δοκίμασε ένα δυνατό ο Μορέι, αλλά ο Κοστάνσο έπιασε την μπάλα.

-20 Έχασε ευκαιρία για γκολ ο Μιραλάς. Ο Φέισα πάσαρε στον Βέλγο αλλά αυτός από κοντινή απόσταση αστόχησε.

-19' Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε το πρώτο του σουτ στην αναμέτρηση, με τον Μιραλάς να δοκιμάζει με δύναμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Μαρσέιγ.

-18' Νεύρα μεταξύ Γέστε και Σεϊρού.

-14' Ο Τοροσίδης έψαξε με μακρινή ωραία μπαλιά τον Μιραλάς, αλλά ο Βέλγος στράικερ ήταν οφσάιντ.

-12' Η Μαρσέιγ έχει κερδίσει ένα φάουλ σε σχετικά καλή θέση. Ο Σεϊρού το εκτέλεσε, αλλά ο Φουστέρ έδιωξε την μπάλα με το κεφάλι.

-3΄Ο Μορέλ γλιτώνει την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τοροσίδη

-2΄Πρώτη καλή στιγμή για τη Μαρσέιγ. Κεφαλιά εξεπαφής του Ντιαβαρά άουτ.

Περισσότεροι από 30 χιλιάδες φίλαθλοι του Ολυμπιακού έχουν δημιουργήσει μια καταπληκτική ατμόσφαιρα στο στάδιο Καραϊσκάκη. Οι φιλοξενούμενοι έχουν την συμπαράσταση περίπου 500 οπαδών τους.

Το must σύνθημα για Τσάμπιονς Λιγκ δονεί το Καραϊσκάκη stereo. "Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό" και από τις δύο κερκίδες πίσω από τα τέρματα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε επέλεξε το σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από την εστία βρίσκεται ο Φράνκο Κοστάνσο, με την αμυντική διάταξη να απαρτίζεται από τους Βασίλη Τοροσίδη (δεξιά), Όλοφ Μέλμπεργκ (στόπερ), Αβραάμ Παπαδόπουλο (στόπερ) και Χοσέ Χολέμπας (αριστερά).

Στην μεσαία γραμμή παίζουν οι Μοδέστο, Φέισα, Αμπντούν, και Γέστε. Λίγο πιο μπροστά παίζει ο Φούτερ, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Κέβιν Μιραλάς.

Ο Γιάννης Μανιάτης ήταν ο άτυχος που κόπηκε τελευταία στιγμή από την αποστολή.

Ο Ντεσάν δεν κάνει την μεγάλη έκπληξη. Οι Λούτσο Γκονζάλες είναι στην ενδεκάδα, ενώ ο τραυματισμός του Βαλμπουενά, προφανώς, κάθε άλλο παρά θέατρο ήταν. Πάντως ο Γάλλος είναι ετοιμοπόλεμος και ίσως μπει στον αγώνα ως αλλαγή. Δύσκολο να τον κράτησε ο Ντεσάν για λόγους τακτικής στον πάγκο.

Η Μαρσέιγ έχει παραταχτεί με τους Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ν' Κουλού, Τραορέ, Μορέλ, Ντιαβαρά, Αλού Ντιαρά, Σεϊρού, Λούτσο Γκονσάλες, Αμαλφιτανό, Ρεμί.

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)
Επόπτες: Τιάγκο Τρίγκο (Πορτογαλία), Ρικάρντο Σάντος (Πορτογαλία)